‘Biz Avrupa’nın bir parçasıyız’

CHP lideri Özgür Özel, merkezi Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İlkbahar Oturumu’na katıldı. AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu’nda konuşan Özel özetle şunları söyledi:

HEDEF AB’YE TAM ÜYELİK: Kadınların şiddetten korunduğu, eşitlik ve toplumun bir parçası olduğu toplum düzeni için İstanbul Sözleşmesi’nden tarafız. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde tarafız. Emeğin, emeklinin, gençlerin, ekonomik ve sosyal hakların güvence altına alınması için Avrupa Sosyal Şartı’ndan tarafız. AB tam üyeliği parti olarak bizim de halkımızın da temel hedefidir. Bu kurucumuzun bize gösterdiği rotadır. Biz Avrupa’nın bir parçasıyız. Türkiye’nin birinci partisi olarak ülkemizin AB üyeliği için katkı sunmaya hazırız.

‘YOLDAŞLARIM’: Değerli yoldaşlarım karşılaştığımız sorunlar sınırlarımızı aşan, çözümü hep birlikte çalışmamız gereken küresel meselelerdir. Birbirine derinden bağlı olan bu sorunlar silsilesi halkımızın ekonomik, sosyal koşullarını ve demokrasilerimizi tehdit etmektedir.

GAZZE ÇAĞRISI: İsrail’in Gazze’de yürüttüğü operasyonlarda şu an itibariyle 33 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Gazze’de bu insani dram sürerken hafta sonu İsrail ve İran arasında tırmanan gerilimi endişe ile takip ettik. Gazze’de kalıcı ateşkes sağlanmadan ülkeler arasında yükselen gerilim dinmeyecek, bu tehdit tüm Avrupa’da, tüm dünyada hissedilmeye devam edecektir. Sorunun kalıcı çözümü için Birleşmiş Milletler’in 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması erişilecek iki devletli oluşuma ihtiyaç olduğunu vurgulamak isterim.

BİR DİZİ GÖRÜŞME YAPTI

Özel, oturumda yaptığı konuşmanın ardından Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric ile bir araya geldi. Özel daha sonra AKPM Türkiye Delegasyonu ile de bir araya gelerek Delegasyon Başkanı Tuğrul Türkeş ile de görüştü. Özel’in bir diğer görüşmesi ise AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller grup yönetimi ile oldu.

YENİ YOL HARİTASI BELİRLENDİ: DİYALOĞA AÇIK SERT MUHALEFET

 CHP lideri Özel, seçimin ardından yaptığı açıklamada “En sert muhalefet olacağız fakat nezaketten ve makamlara saygıdan asla taviz vermeyeceğiz” demişti. Özel, bayramda Erdoğan’ı arayarak ilk adımı atmıştı, Erdoğan’a yeni bir görüşme talebi olacağını iletmişti. Erdoğan önceki gün konuyla ilgili soruya “Kapımız açık yanıtını” verdi. Karşılıklı ılımlı mesajlar, Kılıçdaroğlu döneminde yürütülen Beştepe protestosunun yumuşayacağını ortaya koydu. Özel “Nereye randevu verirse orada görüşürüm. Tercih ederim ki Çankaya Köşkü’nde buluşalım” ifadesini kullanmıştı. CHP’li kurmaylar da, yeni dönemde başta milli meseleler ve uluslararası konularda partinin çizgisine uygun kamu diplomasisi yapma konusunda bir tavır izleyeceklerini belirterek, “Gerektiğinde iktidar kanadı ile iletişim kurulabilir. Bu bir teslimiyet, güçlü muhalefetimizi engelleyecek bir durum da değil” görüşünü dile getirdiler. –MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA

CHP grubunda ‘seçim’ günü

CHP Meclis grubunda bugün, Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilmesinin ardından vekilliği sona eren Burcu Köksal’dan boşalan grup başkanvekilliği için seçim yapılacak. Toplantıda ayrıca Grup Disiplin Kurulu’ndaki iki boş üyelik için de vekiller sandık başına gidecek. Parti kulislerinde Özel’in göz ameliyatını yapan ve CHP’de değişim hareketinin yanında yer alan Murat Emir’in, “Genel Başkan’ın adayı” olduğu öne sürüldü. Ancak Özel’in, “Kim istiyorsa çıksın, yarışsın” dediği ve herhangi bir adayı işaret etmeyeceği belirtiliyor.

Grup başkanvekilliği yarışında adı geçen Ali Öztunç de dün adaylıktan çekildiğini ve Sevda Erdan Kılıç’ı desteklediğini söyledi. -MEHTAP GÖKDEMİR/ANKARA

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir